O čištění koberců a čalounění



      Pravidelným strojním (hloubkovým) čištěním lze dosáhnout nejen čistého a hygienického prostředí v místnosti, ale též prodloužit trvanlivost koberce nebo čalounění.

 

Doporučené cykly čištění koberců a čalounění
prostory, kde se vyskytují děti,
alergici, astmatici a domácí zvířata
min. 2x ročně
frekventované prostory
min. 2x ročně
málo obývané prostory
min. 1x ročně

 

 

Jak je to s koberci 

 

Z aktuální studie prašnosti ve vnitřním prostředí zpracované německými experty vyplývá, že v místnostech s koberci je o 50% nižší koncentrace jemných prachových částic, zatímco v místnostech s pevnými podlahovinami byla v některých případech i výrazně překročena povolená hranice 50 ľg prachových částic na krychlový metr. Koncentrace jemných prachových částic byly měřeny v ložnicích, obývacích a dětských pokojích ve více než stovce náhodně vybraných domácností. V místnostech s pevnými krytinami byla naměřena průměrná denní hodnota 62,9 ľg prachových částic na metr krychlový, tedy o 12,9 ľg více, než je hraniční hodnota. V místnostech s koberci bylo naměřeno pouze 30,4 ľg/m3.

Jemné prachové částice představují velký problém především pro alergiky. Vdechnuté částice jsou přímým dráždidlem a navíc na sebe nabalují i další alergeny, zejména exkrementy roztočů, plísní a bakterií. Pro koberce a textilní podlahoviny dopadly tyto zkoušky výborně. Bylo zjištěno, že bytový prach u koberce usedá do jeho příze a je přidržen, nevíří se chůzí a větráním tolik jako u tvrdých podlahovin a nedostává se do dýchacího ústrojí člověka. Není-li možné 2-3x denně tvrdou podlahovinu setřít, je lépe použít koberec, který váže prach, a to zejména pro osoby s alergií a potížemi s dýcháním. Ze studie dále vyplývá, že v koberci nežijí roztoči, nemají tam pro život vhodné prostředí, dostávají se tam až sekundárně z postelí a pohovek. V koberci jsou většinou jen jejich vysušené exkrementy navázány na domácí prach. Důkazem neschopnosti roztočů žít v koberci je i ta skutečnost, že v kancelářích s koberci, kde nejsou postele, se roztoči nevyskytují.

 

suché vysávání
hloubkové (extrakční) čištění

      Koberec, který je pravidelně pouze vysáván může při pohledu ze shora působit jako čistý. Ovšem při podrobnějším pohledu zjistíme, kolik nečistot stále zůstává vespod, u spodní části kobercových vláken a postupně tyto vlákna ničí. Na obrázku je znázorněn koberec po suchém vysávání a po hloubkovém čištění. Nečistoty jsou odstraněny, vlákno je čisté a zregenerované.